Yeni Nesil Uçak: Ultralight

Ultralight nedir ?
Ultralight maksimum kalkış ağırlığı 750 kg’dan az 2 kişilik sportif tek motorlu uçaklardır.
foxbat-red-07-copy
Neden Ultralight ? Ultraligth ile diğer tek motorlu uçaklar arasında fark var mıdır ?
Ultralight kategorsinde olmayan bir uçağı uçarmak için PPL lisansı almanız gerekmektedir. Maliyeti 10.000 euro civarındadır. Ultralight‘ı uçurmak için UPL lisansı yeterlidir. Maliyeti 5.000 eurodan aşağıdadır.Ultralight kategorsinde olmayan bir uçağın yıllık vergisi vardır ve Bakımları onaylı bakım kuruluşlarınca yapılması gerekmektedir.Ultralight tüm vergilerden muaftır ve bakımları upl lisansına sahip bir pilot tarafından yapılabilir.Ultralight kategorisinde olmayan bir uçak AVGAS ( havacılık yakıtı ) tüketir. Litresi euro 3,5 tl seviyesindeyken 13 tl civarındadır.Ultralight 95 Oktan benzin tüketir, herhangi bir benzinlikten temin edebilirsiniz.

Hal böyleyken Ultralight kategorsinde olmayan bir uçakla haftasonuhobi olarak uçmak çok maliyetli bir durum iken Ultralight hobi olarak
uçmak isteyenler için biçilmiş kaftan konumundadır.

ÖNEMLİ: ULTRALIGHT İLE DİĞER TEK MOTORLU UÇAKLAR ARASINDAKİ EN ÖNEMLİ FARK
Sol tarafta gördüğünüz uçak havayolu pilotaj eğitiminde kullanılan bir eğitim uçağıdır. Uçak kategorisindedir ve yukarıda tek motorlu uçak olarak anlatılan onaylı bakım kuruluşu vergi yükü gibi tüm konulara tabidir. Yıllık maliyeti yaklaşık 30 bin TL civarındadır. HAVAYOLLARINA PİLOT YETİŞTİRMEK AMACIYLA EĞİTİMLERDE KULLANILABİLİR.
Yine sol tarafta gördüğünüz uçağın aynısı fabrikadan tek motorlu uçak olarak değil ultralight olarak da satın alınabilir.Uçak yüzde 90 aynı özelliklerdir. Fakat bir ultralight HAVAYOLLARINA PİLOT YETİŞTİRMEK AMACIYLA KESİNLİKLE KULLANILAMAZ fakat her türlü sportif amaçlı uçuşlara hizmet vermektedir.
KISACA ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ KONUYU ÖZETLERSEK MİLLİ OTORİTEMİZ SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DER Kİ EĞER BU İŞTEN PARA KAZANACAKSAN HERŞEY KONTROLLÜ OLACAK VERGİNİ ÖDEYECEKSİN, YOK ARKADAŞ BEN SADECE CANIM İSTEDİĞİ ZAMAN BİR ARKADAŞIMI ALIP UÇUŞ YAPACAĞIM, HAVAYOLU PİLOTU OLMAK GİBİ BİR NİYETİM YOK DİYORSAN ULTRALİGHT OLARAK UÇUP TÜM BU YÜKLERDEN MUAF OLABİLİRSİNİZ.
KURS MALİYETİ VE SÜRESİ NEDİR ?
UPL lisansı vermeye yetkili şuan Türkiye’de 2 uçuş okulu bulunmaktadır. FG Havacılık ve Gordiyon Havacılıktır. Eğitim Ücreti yaklaşık 5000 Euro’dur. Kurs içeriği her iki kurumda da aynı olup 100 saat yer dersi eğitiminin ardından 25 saat uçuş eğitimi içermektedir. Toplam kurs süresi 2 ay civarındadır. Bu kursu tamamlayan herkes bir ultralight‘ı tek başına uçurma yetkisine sahip olur. Kurslar kursiyerin günlük programına göre planlanabilmekte olup gün doğumu ve gün batımı arası her saat uçuş yapılabilir.
KURS TAMAMLANDI, UPL LİSANSIMI ALDIM. ŞİMDİ NE YAPACAĞIZ ?
Her ne kadar birçoğumuzun gözünde uçak almak çok ciddi bir maliyet gerektirir gibi dursa da bugün sıfır bir ultralight‘ın maliyeti 45bin euro civarındadır. Yani ortasınıf bir mercedes yada audi’yle aynı meblağ. Yakın 3-4-5 arkadaşınızla ortak olarak bir ultralight alabileceğiniz gibi kulüp aracılığıyla ultralight sahiplerinden saatlik uçuş da kiralayabilirsiniz. ( Bir saatlik uçuşun kiralama bedeli ultralighta göre değişkenlik göstermekle birlikte 40 ila 65 euro arasında değişmektedir. Yakıt hariç bedel olup 16-20 litre / saat yakıt tüketimi bulunmaktadır.)

Hakkında 19mayishk_admin

Bir Cevap Yazın